Botoks Nedir? Nasıl Uygulanır?

Botoks Nedir? Nasıl Uygulanır?

Op. Dr. Elif Seda Keskin; Botulium toksini uygulaması farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen kırışıklıklarda tercih edilir. Botoks uygulamasının en sık tercih edilme nedenleri, genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüzde aşırı ve rahatsız edici mimik kullanımı
 • Genetik faktörlere bağlı olarak yüz bölgesinde erken yaşlanma belirtileri görülmesi
 • İlerleyen yaşa bağlı olarak yaşlanma belirtileri ve kaz ayaklarının ortaya çıkması

Bu sorunlarla karşılaşan kişiler, botoks uygulamasından faydalanabilir. Botoks uygulaması sonucunda, göz çevresi, kaş ve alında yerleşen kırışıklıklar pratik şekilde giderilir. İşlemin uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesi ve uygun dozlarda yapılması gerekir. Olumsuz durumları ortadan kaldırmak ve zinde bir görünüme kavuşmak amacıyla bu tarz estetik müdahalelerden türlerinden yardım alınır.

Botoks uygulaması, farklı sorunlar için tercih edilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen estetik müdahaleler içinde yer alır.

Botoks Uygulaması Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kişilerde yer alan sorunlara bağlı olarak, botoks uygulama alanları da farklılık gösterir. Başlıca kullanım alanları incelendiğinde, karşımıza şu sonuçlar çıkar:

 • Yıllar boyunca mimik kullanımı sonucu, yüz hatları yorgun bir hale gelir. Bu yorgun görünüm, uygulanan kırışıklık tedavisi ile kontrol altına alınır. Göz ve yüz çevrelerine ek olarak alında yer alan kırışıklıklar da bu yöntemle ortadan kaldırılmaktadır.
 • Kaşların düzgün olmayan görünümü de botoks uygulamasıyla düzenlenebilir. Yüz şekillendirme operasyonu olarak da adlandırılan bu uygulama, daha belirgin bir yüz hattına kavuşmanızı sağlar.
 • Aşırı terleme sorunu yaşayan kişiler de, botoks tedavisinden yararlanabilir. Ter bezleri ile sinir uçları arasındaki bağlantı geçici bir süre ile bloklanabilir. Sonucunda terleme sorunu da azalatılmış ya da ortadan kaldırılmış olur.
 • Kafa ve boyundaki uygun bölgelere uygulanması durumunda, migrenin geçici çözümü de bulunmuş olur. 2 hafta aralıklarla uygulanan enjeksiyon tedavisi sayesinde, migrenin yorucu etkisi büyük oranda azaltılır.
 • Diş sıkma tedavisindede botoks uygulamalarından yaralanılır. Tekrarlayan uygulamalarla diş sıkmaya sebep olan masseter kasının patolojik olarak fazladan kasılması engellenebilir.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Enjeksiyon şeklinde uygulanan botoks tedavisi, ağrılı ya da acılı bir işlem değildir. Enjeksiyon anında hafif bir yanma hissedilse de, işlem boyunca herhangi bir acı hissedilmez. Botoks uygulanışı, mimik kaslarının hareketlerinin azaltılması yönünde olmaktadır.

Mimik kaslarında yapılan botoks işlemlerinde mimik kaslarının içine enjekte edilen sıvı, terleme şikayetinde de deri içine enjekte edilir.

Operasyondan kısa bir süre sonra, kişiler rahatlıkla gündelik hayatlarına geri dönebilir. Bununla birlikte ani hareketlerden bir süre uzak durmaları, iyileşme süreçlerinin daha kısa olması adına önem taşır. Bununla birlikte, uzun süre eğilme gerektiren hareketlerden de 3 gün kadar uzak durulması gerekir.

Botoks enjeksiyonu sonrasında da bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan en önemlisi, yaklaşık dört saat boyunca başı yüksekte tutmaktır. Öne doğru eğilmek kesinlikle yasaktır. Müdahaleden yaklaşık 8 saat sonra, ılık suyla duş alabilirsiniz. Ancak keseleme işlemi gibi hasar bırakıcı işlemlerden uzak durmak gerekir. Yüz yıkama esnasında, soğuk suyla yıkamak da oldukça önem taşır. Bu açıdan su kullanımına da özen gösterilmesi gerekir.

Botoks Uygulaması Kimler İçin Uygundur?

Botoks uygulamasında verilen ilaç, özel olarak üretilmiş bir sıvıdır. Protein esaslı bir ilaç olan bu sıvı, yüz gençleştirme uygulamaları sırasında sıklıkla kullanılmaktadır. Yüz gençleştirme yöntemleri arasında en sık tercih edilen uygulama olarak karşımıza çıkan botoks, kısa sürede sonuç vermesi nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Botoks uygulamasına uygun kişiler, genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaşlanma belirtileri yeni ortaya çıkan kişiler
 • Genetik olarak kırışıklıklara eğilim gösteren kişiler
 • Fazla mimik kullanımına bağlı olarak yüz hatlarında eskime olan kişiler
 • Yüz hatları etkin olarak kullandıkları için, zaman içinde yıpranmaya bağlı kırışıklıkları görülen kişiler

Uygun tedavi yöntemleriyle kişilerin yüz hatları yeniden belirgin ve sağlıklı hale getirilir.

Botoks Hangi Durumlar İçin Uygundur?

Botoksun etkin olarak kullanıldığı alanlar, genel olarak iki ana alana ayrılmaktadır. Botoksun uygun olduğu durumlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Tıp alanında kullanılan botoks uygulamasında, ilk aşamada şaşılık tedavisi ya da blefarospazm gibi rahatsızlıklar tedavi edildi. Günümüzde halen bu alanlarda kullanılan botoksun kullanım alanı, geçen zamanla genişledi. Buna ek olarak; yüz spazm ve felçleri, aşırı terleme, kas spazmları, migren gibi rahatsızlıklarda da yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Çene kasılması tedavisinde de sıklıkla botoks yöntemlerinden yararlanıldığı görülmektedir.
 • Kozmetik alanında botoks kullanımı, uygulamayı popüler hale getirmiştir. Kozmetik alanında botoksa artan taleple uygulamayı yaptırmak isteyen kişilerin sayılarında da bir artış görülmüştür. Bu alanda en sık kullanılan avantajı, kırışıklıkları azaltmaktır.

Her iki uygulama alanında da botoks uygulaması yaygın olarak kullanılmaktadır. Gelişen teknolojiyle botoksun kullanım alanlarında da genişleme söz konusu olmaya başlamıştır. Botoks kullanım alanlarının genişlemesi, artan taleple birleşince uygulama popülerlik kazanmıştır.

Botoks Yüz Kırışıklıklarını Tedavi Eder mi?

Mimik kaslarının sürekli çalışması, kasların üzerini kaplayan deride zamanla kıvrımların daha görünür hale gelmesine neden olur. Yüz bölgesinde dinamik şekilde ortaya çıkan çizgiler, en çok kaşların arası, dudak çevresi, alın çevresi ve göz kenarlarında görülmektedir. Bu bölgelerde aktif yüz kaslarının kullanılması, mimik kullanımının daha çok bu alanlarda olmasını sağlar.

Botoks uygulamasıyla birlikte mimik kaslarının çalışması zayıflatılır. Mevcut kasların aktif şekilde dinlenmesi sağlanır. Yüz kırışıklıkların önemli ölçüde azalmasıyla yüz eski görünüme kavuşur. Estetik görünümüne kavuşan yüz hatları, çarpıcı ve feminen bir görünüm sunar.

Daha sağlıklı ve çekici bir görünüm için botoks uygulamasından faydalanmak, kişilerin sağlıklı yüz hatlarına sahip olmasını sağlar.

Botoks Ne Kadar Süre Etkili Olur?

Botoks uygulanmasının yapılmasının ardından, 48 saat sonra ilk etkileri görülmeye başlanabilir. 48 ile 72 saat arasında, botoksun ilk etkileri yüz çevresine yerleşmeye başlar. Maksimum etkiyi gösterebilmesi açısından, kişilerin yaklaşık 14 gün boyunca beklemesi gerekir. Bu süre sonunda istenilen yüz hatlarına kavuşmak mümkündür.

İlk kez uygulandığında, botoksun etki süresi 4 ile 6 ay arasında değişir. Bu süre boyunca yapılan botoks işleminin etkileri git gide azalarak devam eder. Botoks uygulamaları tekrarlandıkça, bu süre de uzar. Peş peşe gerçekleştirilen uygulamalar sonucu etki süresi 8 ile 10 ay arasında değişiklik gösterebilir. Botoks uygulaması, yüze uygulandığı gibi, ter bezlerine de uygulanabilir. Bu tür botoksların etki süresi, yaklaşık 4 ile 6 ay arasında değişmektedir. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 6 ile 8 ay arasında değişen bir zamana çıkar.

Düzenli botoks uygulaması yapılan kişilerin mimik kasları zayıflar. Buna bağlı olarak düzenli aralıklarla oluşan kırışıklıklar da azalarak tedavi edilmiş olur. Ancak botoks tekrarlarına uzun süreli ara verildiğinde kasların tüm gücü tamamen eski haline dönebilir.

Botoksun Yan Etkileri Bulunur mu?

Her estetik cerrahi işleminde olduğu gibi, botoks uygulamasında da bazı yan etkiler bulunmaktadır. Operasyon öncesinde bu yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi almanız, kendinizi daha rahat ve hazır hissetmenizi sağlar.

Botoksun yan etkileri, genel olarak incelendiğinde şu sonuçlar karşımıza çıkar:

 • Enjeksiyon yapılan bölgede birkaç gün boyunca süren ağrı ve kızarıklıklar görülebilir.
 • Baş ağrısı (sadece ilk bir hafta)
 • Enjeksiyon bölgesinde nadir de olsa görülen kanama ve şişme gibi semptomlar
 • Göz kapağı düşüklüğü

Botoksun kalıcı bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yan etkiler genel olarak 1 ay içerisinde kendiliğinden düzelmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigaralarda En İyi Fiyat Seçenekleri

Elektronik Sigaralarda En İyi Fiyat Seçenekleri

Bursa Otel Spa Masaj Çeşitleri

Bursa Otel Spa Masaj Çeşitleri

Lazer Operasyonu Zararlı mı?

Lazer Operasyonu Zararlı mı?

Protez Saç Bakım ve Uygulama Merkezi Oscar Hair İstanbul’da Hizmet Veriyor

Protez Saç Bakım ve Uygulama Merkezi Oscar Hair İstanbul’da Hizmet Veriyor

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir