Doğal Liflerin Kullanım Alanları

Doğal Liflerin Kullanım Alanları

Doğal yün, işleme ve sömürü için toplanan hayvan kıllarıdır. Çoğunlukla yünlü kumaş koyunlardan yapılır. Ayrıca deve, keçi, lama, tavşan bitki örtüsü kullanılır. Yün esas olarak çok fazla kükürt içeren keratin proteininden oluşur.

Kumaş Alanlar. Hayvana bağlı olarak türleri: Kaşmir – malzeme Tibet’te ve Hindistan’ın Pakistan sınırında yaşayan dağ keçilerinin tüylerinden elde edilir. İskoçya, Yeni Zelanda, Avustralya’da yetiştirilirler. Malzeme elle taranarak çıkarılır. Bir keçi yılda 100-200 gr tüy verir, bu nedenle bu tekstil pahalıdır. Bir kat 1,5 ila 1,8 kg malzeme alır. Alerjiye neden olmayan hafif ve yumuşak bir kumaştır. İyi sıcak tutar. Angora – türkiye de ve bazı Avrupa ülkelerinde üretilen tavşan tüyü. Bir hayvandan yılda 0,5 ila 1,3 kg alır. Ürünler uzun tüylü, en yumuşak ve en hassas olanlardır. Her türlü hava koşulunda vücut ısısını koruyun. Tiftik, Teksas ve Güney Afrika’da da yetiştirilen Türk Angora keçilerinden elde edilir. Tiftikten bir şeyler yapmak daha kolaydır çünkü lifler tavşan tüyü gibi çıkmaz. Hayvan ne kadar gençse, malzeme o kadar yumuşak ve hassastır. Merinos yünü, ince bir yün cinsi olan merinos koyunlarının cidagolarından alınır. İnce ve uzun, elastik, dokunuşa hoş. Bir koyun yılda 15 kg yün verir. Sıradan koyun yününden daha pahalıdır.

Kumaş Alan. Bu sayfadan başınızı kaldırıp kendinize bakarsanız, vücudunuzda elbiseler olduğunu göreceksiniz (yani sevgili okur, çıplak okuma ihtimalinizin düşük olduğunu varsayıyorum). Belki bir tren veya metro vagonunda yumuşak bir koltukta oturuyorsunuzdur. Belki rahat bir kanepede oturuyorsunuzdur. Bir battaniyeye veya çarşafa sarılmış olmanız muhtemeldir. Ya da belki bir çadırdasın? Bütün bunlar kumaştan – dokuma, keçeli veya örme.

Kumaş Alanlar. Kumaşlar – doğal ve yapay – içinde yaşadığımız dünyayı değiştirdi, tanımladı, hareket ettirdi ve ona şekil verdi. Kumaşın tarihi tarih öncesi çağlarda, Ortadoğu ve Mısır uygarlıklarının ilk yıllarında başlamıştır. Devam, ipek elbiseleri üzerindeki ejderhalarda, Hint patiskalarında ve sanayi devrimine katkıda bulunan baskılı patiskalarda ifade edildi. Kumaş. Ve son olarak, laboratuvarda oluşturulan lifler insanlığın hizmetine sunuldu ve bu da insanların her zamankinden daha uzaklara seyahat etmelerine ve daha hızlı hareket etmelerine olanak sağladı. Bildiğimiz tarihin çoğunda, doğal liflerin dört ana kaynağı -pamuk, ipek, keten ve yün- insan yaratıcılığına ilham vermiştir. Sıcaklık ve koruma sağladılar, statü gösterdiler, kendilerini güzelleştirmelerine ve kalabalığın arasından sıyrılmalarına izin verdiler.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Hazır Ofis İçin Personel Gerekir mi?

Hazır Ofis İçin Personel Gerekir mi?

Kanvas Tablo Modelleri

Kanvas Tablo Modelleri

Modern Tadilat Uygulaması

Modern Tadilat Uygulaması

Hayaller Dükkanı Bebek Süsleri

Hayaller Dükkanı Bebek Süsleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir