Pandemi Dönemi Cami Halısı Temizliği

Pandemi Dönemi Cami Halısı Temizliği

Pandemi döneminde virüslerin toplu olarak insanların buluşma yeri olmasından ötürü en çok yayılabildiği mekanlar camilerdir. Pandemiye dair olan ölüm haberlerinin, yayılım oranlarının, mutasyon haberlerinin gelmesiyle birlikte, camilerde ibadet yapmak gittikçe daha da endişe verici olmaktadır. Bugün Diyanet’in almış olduğu kararlara baktığımızda, camilerin özel olarak belirli aralıklarla dezenfekte edilmesi gerektiği sıklıkla vurgulanmaktadır.

Elbette ki dezenfektasyon gibi işlemler çok önemlidir. Ancak bunun kadar önemli olan bir detay daha varsa o da cami halısı temizliğidir. Halıların bazen yıllar boyu temizlenmeden, değiştirilmeden, onarılmadan kaldıklarına şahitlik edebiliyoruz. Renkleri iyiden iyiye solmuş, güvelerin yemeye başladığı halılar üzerinde ibadetlerimizi yapıyoruz.

Seccadeli cami halısı üzerinde insanlar uzuvlarını temas ettirirken, bakımdan bu kadar nasibini alamamış halılarda virüslerin bulaşmaması ne kadar gerçekçi geliyor? Dolayısıyla camilere düşen en büyük görevlerden bir tanesi, dezenfekte işlemlerini desteklemekte olan düzenli halı bakımı ve temizliğidir. Bu işlemleri yapmamış olan camilerde virüslerin yayılım konusunda çok daha başarılı olacaklarını saptamak pek de zor olmayacaktır.

Camilerde halıların temizlenmesinin yanı sıra yeri geldiğinde değiştirilmesi de önem arz etmektedir. Ayrıca bugün baktığımızda, yün cami halısı, hem antibakteriyel olmasından ötürü hem de daha uzun süreli kullanıma uygun olmasından ötürü tercih sebebidir. Sirkülasyonla birlikte kendi kendisini temizleyebilecen özelliğiyle birlikte her zaman ilk günkü gibi parlak görüntüsüyle dikkat çekmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Yuvarlak Banyo Olur Mu?

Yuvarlak Banyo Olur Mu?

Bursa Spa Merkezi

Bursa Spa Merkezi

Enkay İnşaat’tan Görünce Vazgeçemeyeceğiniz Bir Proje Hayata Geçiyor

Enkay İnşaat’tan Görünce Vazgeçemeyeceğiniz Bir Proje Hayata Geçiyor

Bahçeşehir Ekonomik Taşımacılık

Bahçeşehir Ekonomik Taşımacılık

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir